Jak zrobić łóżko piętrowe? 0
Jak zrobić łóżko piętrowe?

 

Łóżko piętrowe to ciekawy dodatek, który doskonale będzie prezentował się zarówno w pokoju małego dziecka, jak i większego. Ceny łóżek piętrowych mogą zaskakiwać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie mebla. Sprawdź, jak zrobić łóżko piętrowe dla dzieci i do Twojego domu.

Spis treści

Łóżko piętrowe - praktyczne wyposażenie

Łóżko piętrowe - solidne łóżko

Łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego

Łóżko piętrowe - zrób to sam

Jak złożyć łóżko piętrowe?

Jak zrobić łóżko piętrowe - schemat?

Jak zrobić łóżko piętrowe z palet?

Jak zrobić łóżko piętrowe z biurkiem?

Piętrowe łóżka do Twojego domu

Piętrowe łóżko - praktyczne łóżko

Łóżko piętrowe do samodzielnego wykonania

Łóżko piętrowe dla dzieci

Łóżko piętrowe - montaż ramy

Łóżko piętrowe własnymi rękami - potrzebne narzędzia

Podsumowanie

 

Łóżko piętrowe - praktyczne wyposażenie

Jeśli w pomieszczeniach w Twoim mieszkaniu brakuje miejsca, z pewnością szukasz sposobów na rozsądną i zorganizowaną aranżację miejsca. Łóżka piętrowe sprawdzą się do tego zadania doskonale.

Umożliwiają one zaoszczędzenie cennej przestrzeni, która w małych pokojach jest tak bardzo ważna. To doskonałe rozwiązanie dla dużej rodziny z małym mieszkaniem. Takie łóżka świetnie uzupełnią aranżację pokoju, a równocześnie umożliwia swobodną aranżację, tam gdzie występują puste miejsca w pomieszczeniu.

 

Łóżko piętrowe - solidne łóżko

Łóżko z litego drewna to gwarancja wysokiej jakości i trwałości. Dlatego warto sięgać po produkty i materiały, które doskonale sprawdzą się w pokoju dziecka. Szczególną uwagę należy przyłożyć właśnie do surowców. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się samodzielnie wykonać łóżko, czy wybierzesz gotowe ze sklepu - jego jakość ma ogromne znaczenie.

To na ile solidne będzie łóżko piętrowe ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort osoby z niego korzystającej. Zwróć uwagę czy po zakończeniu składania elementów, całą konstrukcję możesz bezpiecznie sprawdzić i z czystym sumieniem oddać do użytku dzieciom lub innym domownikom.

Decydując się na samodzielne wykonanie mebla należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ramę łóżka i jej solidność. To ona bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w pokoju. Aby łóżeczko dla dziecka było stabilne musisz do tego zadania solidnie się przygotować.

 

Łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego

Pokoje dziecięce bardzo często wyposażone są w wiele elementów. Pojawiają się w nich nie tylko meble, ale i ulubione zabawki, z czasem również książki i pomoce naukowe. Samo miejsce jakim jest pokój jest natomiast ważnym miejscem dla każdego dziecka. Dlatego należy stworzyć przyjemną przestrzeń do życia, nauki i zabawy.

Pomieszczenie dla dziecka niekiedy ograniczone jest co do miejsca. Dlatego warto przemyśleć sprawy związane z łóżkiem. Wybór piętrowego łóżka może być strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu pokój zyska dodatkową przestrzeń.

Najlepszą opcją jest wykonanie ramy z litego drewna. Dlaczego? Ponieważ będzie ono solidne i zagwarantuje bezpieczeństwo. Za pomocą śrubokręta i desek możesz stworzyć wspaniały mebel, z którego z radością będą korzystać Twoje dzieci. Pamiętaj jedynie, żeby szerokość łóżka dopasować zarówno do potrzeb dzieci, jak i możliwości przestrzennych.

 

Łóżko piętrowe - zrób to sam

Zastanawiasz się, czy możesz samemu wykonać łóżko piętrowe? Odpowiedź brzmi - TAK! Wykonanie łóżka piętrowego wcale nie jest trudne. Będziesz potrzebować jedynie kilku narzędzi, dzięki którym wykonanie konstrukcji będzie sprawniejsze i łatwiejsze.

Na liście zakupów powinny znaleźć się:

  • deski,

  • śruby,

  • pręty,

  • materac

  • oraz ewentualnie dekoracyjne podkładki na meble.

Pamiętaj! Wybór materiałów ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli rama łóżka to coś, co będziesz tworzyć. Deski z płyty wiórowej lepiej zastąpić tymi z drewna. Wszystko dla bezpieczeństwa dzieci i wykończenia mebli.

Oprócz tego warto także pamiętać o zabezpieczeniu ostrych narożników z każdej strony już na etapie konstrukcji łóżka. Wszystko po to, aby dziecko nie miało niepotrzebnej styczności z niebezpiecznymi elementami.

 

Jak złożyć łóżko piętrowe?

Decyzja o wykonaniu mebli do pokoju dziecka już zapadła? Jeśli tak to aby przyspieszyć proces składania łóżka piętrowego, warto dowiedzieć się, jak wykonać ten mebel. Łóżko piętrowe nada się nie tylko do pokoju dziecka, ale także do sypialni dzieci starszych, czy nawet rodziców. W przypadku tych ostatnich, warto dolną część łóżka usunąć i stworzyć łóżko na antresoli. Takie rozwiązaniu również pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju.

Na samym początku musisz usunąć z desek ślady fabryczne. Ważne jest żeby ich powierzchnia była idealnie gładka. W ten sposób meble będą nie tylko bezpieczne, ale i wygodne w użytkowaniu. Kolejnym krokiem jest połączenie elementów według schematu. Możesz to zrobić za pomocą zacisków, śrub i kleju do drewna. Nie musisz się obawiać, że deski będą wyglądać nieestetycznie. Otwory prowadzące do śrub będą ukryte pod materacem. Dlatego nie wpłynie to negatywnie na efekt końcowy.

 

Jak zrobić łóżko piętrowe - schemat?

Zatem jak dokładnie trzeba wykonać łóżko piętrowe do spania? Najważniejszy jest... projekt. Zawierać on będzie nie tylko układ mebli, ale także ich dokładne wymiary. Ponieważ to właśnie te ostatnie odgrywają istotną rolę przy budowaniu łóżka.

Jeśli pokój jest mały, to dosłownie każdy centymetr ma znaczenie. Dlatego musisz przed wykonaniem projektu zweryfikować ich szerokość. Po to, aby łóżka piętrowe sprawdziły się w konkretnej przestrzeni jak najlepiej. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że nie będziesz się musiał zastanawiać, czy łóżko piętrowe wykonane samodzielnie będzie nadawało się do użycia? Czy zmieści się w pokoju? Czy materac zagwarantuje wygodne miejsce do spania?

Jeśli chcesz cieszyć się łóżkiem i efektem końcowym konstrukcji, musisz dobrze przygotować się zarówno do zakupu narzędzi i elementów, wykonania łóżka, jak i późniejszego zakupu materaca.

 

Jak zrobić łóżko piętrowe z palet?

Lubisz nieoczywiste i zaskakujące rozwiązania? Tradycyjne biurko, szafki i meble porzuciłeś dla niespotykanych aranżacji? Jeśli tak, to łóżka piętrowe powinny być wykonane z... palet! Ilość materiału, którego będziesz potrzebować do wykorzystania palet w łóżku piętrowym jest uzależnione od jego docelowych wymiarów.

Jeśli interesuje Cię łóżko pojedyncze, to cztery palety powinny wystarczyć. Natomiast jeśli potrzebujesz łóżko podwójne, to 8 palet to minimum. Oczywiście, jeśli nie chcesz by łóżko leżało bezpośrednio na podłodze, a na podwyższeniu, ilość materiału również ulegnie zmianie.

Kluczowe w tej konstrukcji jest połączenie elementów. Możesz to zrobić zarówno za pomocą śrub, jak i specjalnego kleju do drewna. Musisz zadbać o wykończenie mebli. Wszystko po to, aby palety doskonale sprawdziły się w roli ramy i zaskakiwały za każdym razem.

 

Jak zrobić łóżko piętrowe z biurkiem?

Oszczędzanie przestrzeni w aranżacji to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Czasami miejsce do spania musi być współdzielone z przestrzenią do pracy lub nauki. Wtedy łóżko na antresoli będzie strzałem w dziesiątkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie ramy bezpośrednio nad biurkiem, połączenie elementów i korzystanie z wolnej przestrzeni. W takim wypadku potrzebne będą schody, które umożliwią wejście na piętro. Schody mogą zostać zastąpione także przez drabinę.

Łóżko z biurkiem to gwarancja, że pokój nadal będzie przyjemną, intymną przestrzenią a równocześnie będzie wysoce funkcjonalny i praktyczny.

 

Piętrowe łóżka do Twojego domu

Zastanawiasz się dlaczego nie kupiłeś mniejszego materaca i mniejszego łóżka? W Twoich pokojach nie ma odpowiedniego metrażu? Jeśli tak, to dzięki łóżku piętrowemu będziesz mógł skutecznie podnieść użyteczność i funkcjonalność tej przestrzeni.

Musisz wiedzieć, ze wykonanie łóżka piętrowego jest niezwykle proste, choć wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Jednak dzięki niemu możesz po jednej stronie stworzyć przestrzeń do spania, a po drugiej stronie - do pracy lub nauki.

Miejsce, które zyskujesz dzięki połączeniu desek i stworzeniu łóżka na piętrze sprawi, że zarówno Twoje dziecko, jak i Ty będziecie mogli swobodnie zarządzać przestrzenią i wygodnie w niej funkcjonować.

Ważne jest jednak, aby wcześniej dokonać pomiarów, przygotować sobie otwory i za pomocą śruby skutecznie połączyć elementy konstrukcji. Prace należy wykonywać powoli i skrupulatnie, tak, aby wszystko było na swoim miejscu.

 

Piętrowe łóżko - praktyczne i wygodne łóżko

Chcesz, aby Twoja przestrzeń była nie tylko wygodna, ale i praktyczna? Zmagasz się z problemem małej przestrzeni w pomieszczeniu? Szukasz sposobu na połączenie sypialni i biura w jednym pokoju? A może Twoje dzieci muszą współdzielić pokój ze sobą? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, musisz wiedzieć, że łóżko piętrowe może pomóc rozwiązać te problemy i trudności.

Dlaczego? Jeśli zdarzają się momenty, w których nie wiesz czy postawienie nogi w konkretnym miejscu nie spowoduje przewrócenia się dokumentów, książek lub innych ważnych przedmiotów, to znak, że musisz przeorganizować przestrzeń.

Wykonanie wstępnego projektu i ocena faktycznej sytuacji będzie doskonałym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy wykonujesz łóżko dla siebie, dla nastoletniego czy kilkuletniego dziecka - kluczową sprawą będzie bezpieczeństwo. Dlatego musisz zadbać o to, aby stworzona przez Ciebie konstrukcja była nie tylko wygodna i praktyczna, ale także zapewniała bezpieczeństwo i umożliwiała swobodne funkcjonowanie.

 

Łóżko piętrowe do samodzielnego wykonania

Pracę nad łóżkiem musisz zacząć od ustalenia, w którym miejscu będzie się ono znajdowało. Kolejnym krokiem jest wymierzenie szerokości i jego wysokości. Wszystko po to, aby maksymalnie dopasować go do wyglądu pomieszczenia.

Jednym z pierwszych kroków jest także połączenie desek, które będą stanowić ramę łóżka. Należy wykonać ten etap bardzo dokładnie i starannie. W końcu bezpośrednio na tym elemencie będzie spoczywać materac, a na nim z kolei dziecko lub Ty. Dlatego pewność, że elementy zostały solidnie połączone ma ogromne znaczenie.

Kolejno musisz zamontować do ramy nogi, które będą równocześnie połączeniem górnego oraz dolnego łóżka. W tym calu możesz skorzystać zarówno z kleju do drewna, jak i specjalnych śrub, które utrzymają taki ciężar.

Na samym końcu możesz także pomyśleć o pomalowaniu elementów na kolor pasujący do wnętrza. To sprawi, że łóżko nie tylko zatroszczy się o przestrzeń, ale także skutecznie uzupełni aranżację pomieszczenia.

 

Łóżko piętrowe dla dzieci

Bardzo często w pokojach dzieci brakuje miejsca. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy pojawia się kolejny potomek, a ilość pokoi w mieszkaniu pozostaje taka sama. Wtedy dzieci zmuszone są do współdzielenia swoich przestrzeni.

Niekiedy zdarza się jednak tak, że umieszczenie dwóch tradycyjnych łóżek w jednym pokoju jest trudne lub wręcz niemożliwe. Wtedy warto przemyśleć popularne w ostatnim czasie łóżka piętrowe, które sprawią, że zaoszczędzenie potrzebnej przestrzeni na biurko, szafki lub inne meble będzie o wiele łatwiejsze i przede wszystkim - możliwe.

Musisz jednak pamiętać, że zakup lub samodzielne wykonanie takiego łóżka musi być solidnie przemyślane i zmierzone. Łóżko powinno pasować do pokoju, gwarantować zarówno wygodę, jak i swobodne funkcjonowanie. Co oznacza, że musi być ono stabilne, bez niebezpiecznych krawędzi, a materac na górnym poziomie powinien być dodatkowo zabezpieczony.

 

Łóżko piętrowe - montaż ramy

Montaż ramy to jeden z najważniejszych kroków, które będą czekać na Ciebie w procesie tworzenia łóżka. Musisz zdać sobie sprawę, że oprócz wykonania samej ramy zewnętrznej, konieczne będzie zamontowanie tzw. rozpórek, które będą stanowiły bezpośrednie podtrzymania dla materaca.

Możesz także pomyśleć o umieszczeniu pod materacem również dodatkowo cienkiej płyty wiórowej, która zabezpieczy jeszcze bardziej materac i podniesie komfort przebywania zarówno na dolnym, jak i górnym łóżku. Umieszczenie takiej płyty sprawi, że elementy nie będą się przesuwać, a leżenie na łóżku nie zniekształci z czasem materaca.

 

Łóżko piętrowe własnymi rękami - potrzebne narzędzia

Do wykonania łóżka piętrowego potrzebować będziesz nie tylko śruby, ale i szlifierki (którą wygładzisz powierzchnię desek), specjalny klej do drewnianych powierzchni oraz zaciski, które umożliwiają sprawny i wygodny montaż elementów.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup prętów, które posłużą jako podtrzymanie elementów i ułatwią zamontowanie łóżka. Warto także przemyśleć montaż łóżka do ściany. Taka praktyka wpływa pozytywnie na stabilizację i bezpieczeństwo mebla. Dzięki temu jego boki będą przylegać do ściany, a żadne gwałtowne ruchy nie przewrócą łóżka.

 

Podsumowanie

W Twojej sypialni lub pokoju dziecka brakuje wolnej przestrzeni? Szukasz sposobów, które skutecznie rozwiążą ten problem? Jeśli tak, to musisz pochylić się nad pomysłem, jakim jest samodzielne wykonanie łóżka piętrowego. To rozwiązanie sprawi, że z łatwością zmodyfikujesz aranżację wnętrza i uzyskasz tym samym więcej miejsca do pracy lub odpoczynku.

Problem, z którym się mierzysz (oraz proponowane przez nas rozwiązanie) będzie doskonałym wyjściem zarówno dla mieszkania, jak i jednorodzinnego domu, ponieważ problem ograniczonych przestrzeni może pojawić się w każdym pomieszczeniu. Jeśli podejmiejsz decyzję o skorzystaniu z tego rozwiązania, musisz wiedzieć, że prawidłowe przygotowanie będzie kluczowe. Tylko solidnie wykonana praca, odpowiednie materiały i narzędzia sprawią, że mebel, który stworzysz będzie sprawdzał się doskonale w swojej roli. Co wiecej - zapewni on równocześnie komfort i wygodę oraz bezpiczeństwo dla jego wszystkich użytkowników.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog parentingowy

Baby Stars to... nie tylko sklep dla niemowląt, ale i skarbiec bezcennej wiedzy o opiece nad dzieckiem – noworodkiem i przedszkolakiem. Nie jesteście pewni, czy maluch potrzebuje poduszki modelującej? Nie macie pojęcia, co to jest mufka i jak jej używać? Chcecie urządzić pokój dla niemowlaka, ale niespecjalnie orientujecie się, co powinno się w nim znajdować? Bez paniki, wszyscy to przerabialiśmy! Teraz swoje doświadczenia opisujemy w artykułach i publikujemy na blogu. Wszystko po to, by dodać Wam otuchy; pomóc nabrać pewności siebie jako Rodzice, którzy bez zbędnych nerwów poradzą sobie z każdym wyzwaniem, jakimi usiane jest rodzicielstwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium